Bine ai venit pe SoftDesign ! Pentru o mai buna navigare folositi Mozilla Firefox !

Tema creeata de Mr.Ben - Versiune forum: phpbb2 - Toate drepturile rezervate! - © 2011 SoftDesign

AcasaAcasa  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automata: 
:: Mi-am uitat parola
Panoul utilizatorului
Navigare rapida
Impartiti
Ultimele subiecte
» Intrebare Culori
Vin Sept 09, 2011 12:52 pm Scris de Emanuel

» Ne-am mutat
Mar Sept 06, 2011 12:13 pm Scris de MrBeny

» Ne-am mutat
Mar Sept 06, 2011 12:13 pm Scris de MrBeny

» Ne-am mutat
Mar Sept 06, 2011 12:12 pm Scris de MrBeny

» Ne-am mutat
Mar Sept 06, 2011 12:12 pm Scris de MrBeny

» Ne-am mutat
Mar Sept 06, 2011 12:11 pm Scris de MrBeny

» Ne-am mutat
Mar Sept 06, 2011 12:09 pm Scris de MrBeny

» Ne-am mutat
Mar Sept 06, 2011 12:08 pm Scris de MrBeny

» Ne-am mutat
Mar Sept 06, 2011 12:06 pm Scris de MrBeny

» Ne-am mutat
Mar Sept 06, 2011 12:04 pm Scris de MrBeny

Top postatori
Mr.Ben

fraNNNta

Mr.Kazz

Coloratu;x

Venom

Mark

Kira

cornelnicolae

Mr.Gabi

alexnica

Cei mai activi postatori ai saptamanii

• Alegeti un titlu cat mai explicit care reflecta problema voastra, daca titlul nu este relevant, nu vi se va raspunde pana nu-l editati.
• Incercati sa nu folositi limbaj de messenger/chat si ma refer la cuvintele prescurtate sau litere adaugate care nici macar nu-si au rost, cum ar fi: scz, pt, bv, brb, wtf, gg, gj, nb, wb, dnd, etc. Prin urmare astfel de limbaj nu este permis.
• Daca aveti o problema cu forumul dumneavoastra .pune-ti in fata titlului versiunea forumului(de exemplu [phpbb2] .[phpbb3] .[punBB] sau [invision] )

Creaza un efect de dezintegrare!  :: Forum :: Coş de Gunoi

Rang:Membru
Data de inscriere : 15/08/2011
Localizare : Prahova

Vezi profilul utilizatorului
Spatiu Publicitar
Scris de durachell - Lun Aug 15, 2011 9:08 am
În acest tutorial am să-ți arat cum să creezi un poster folosind o tehnică de dezintegrare pentru render. Acest poster este ușor de realizat dacă te pricepi în Photoshop și dacă ai o imaginație bogata pentru a crea brush-urile. Aștept posterele voastre.

Imaginea finală

Pasul 1

Crează un nou document cu dimensiunea de 700 x 1000 pixeli. După aceea deblochează layer-ul Background. În final adaugă un Gradient Overlay la acest layer cu următoarele setări:

Pasul 2

Crează un layer nou. Apucă Brush Tool și un brush moale, alb și rotund de 300 px. În acest layer folosește brush-ul în mijlocul documentului astfel încât să faci centrul documentului cu alb. Gradientul din pasul 1 nu a fost de ajuns, așa că în acest pas vom rezolva această problemă. Setează acest layer pe Soft Light cu opacitatea la 80%.

Pasul 3

Acuma adaugă render-ul dorit în centrul documentului. Redimensionează-l și poziționează-l după bunul tău plac. După aceea adaugă-i un layer mască și șterge din el ceea ce nu-ți trebuie.

Pasul 4

Înainte să ștergi din render ceea ce nu este folositor, gândește-te la imaginea finală. Eu am vrut ca brush-urile să fie toate adăuga-te sub mâna stângă (cea fără pistol), așa că înainte să șterg din render, am creat o copie cu mâna stângă. Am creat o selecție în jurul ei cu Pen Tool, iar după am adăugat copia într-un layer nou. Acest layer să fie primul layer.

Pasul 5

Acuma vine partea interesantă care se bazează pe imaginație. Acuma vom adaugă brush-urile astfel încât partea de jos a render-ului să se dezintegreze în mai multe bucăți. Eu am folosit mai multe brush-uri în formă de pete care le-am adăugat fiecare într-un layer separat. Fiecare layer să fie adăugat sub layer-ul cu mâna stângă care este primul. Folosește mai multe brush-uri cu stropi, nu acelaș brush și de dimensiuni diferite. După fiecare brush adăugat, adaugă un layer mască layer-ului și șterge părțiile nedorite. Dacă nu vei șterge, vor fi prea multe brush-uri, iar acest lucru duce la haos, ceea ce nu vrem să avem. Nu te grăbi la acest pas, încearcă mai multe brush-uri și poți, de asemenea, să ștergi din brush-uri folosind tot un brush ăn formă de pete. Posibilitățiile sunt infinite. Eu am folosit culoarea #171918 pentru brush-uri. După câteva încercări, eu am obținut acest rezultat.

Pasul 6

În acest pas, vom umple brush-urile de dezintegrare și le vom amesteca cu render-ul. Prima dată selectează toate layerele cu brush-uri și du-te la Layer > Duplicate layers. După aceea apasă Ctrl+E pentru a îmbina copiile. În așa fel am introdus toate brush-urile într-un singur layer fără să le pierdem pentru a putea lucra mai ușor cu ele. După ce ai terminat de făcut layer-ul cu brush-uri, crează o copie a render-ului. Selectează layer-ul cu copia render-ului și du-te la Edit > Transform > Flip Horizontal, iar după aceea du-te la Edit > Transform > Flip Vertical. Mută layer-ul cu copia astfel încât să fie deasupra layer-ului cu brush-uri și în paleta Layers, dar și în document. Apasă clic dreapta pe layer-ul cu copia și selectează Create Clipping Mask. Tocmai am adăugat render-ul ca și fundal la brush-uri, dar problema este că render-ul nu este destul de larg astfel încât să acopere toate brush-urile, așa că folosește Healing Brush Tool sau Clone Tool pentru a acoperi și restul brush-urilor. În final crează o tranziție bună de la render la brush-uri.

Pasul 7

Acuma folosește un alt brush în formă de stopi pe pistol. Crează un layer nou unde aplică brush-ul cu orice culoare. După aceea ia o monstră de culoare de la pistol și aplic-o brush-ului. Dacă este nevoie, adaugă un layer mască și șterge din brush.

Pasul 8

Acuma selectează toate layerele care le ai în afară de cele de fundal (pasul 1 și 2) și cele folosite pentru pistol (pasul 7). Adică selectează toate layerele cu brush-uri, cel cu mâna și render-ul. Crează o copie pentru fiecare layer și după îmbină copiile. Selectează acest layer și du-te la Filter > Sharpen > Sharpen. După fă o copie primul layer (cel cu gradient) și mută-l mai sus decât acest layer în paleta Layers. Apasă clic dreapta pe layer-ul cu copia fundal-ului și selectează Create Clipping Mask. După aceea setează acest layer pe Soft Light cu opacitatea la 40%.

Pasul 9

Acesta este ultimul pas. Crează un layer nou care să fie primul în paleta Layers. După crează o selecție cu forma render-ului + brush-urile + brush-urile de la pistol și umple selecția cu #c7cad3. După schimbă opacitatea la acest layer la 40% și ești gata. Acest layer a fost creat doar pentru a amesteca render-ul cu fundalul.

Rang: Administrator
Data de inscriere : 17/06/2011
Varsta : 21
Localizare : Braila

Vezi profilul utilizatorului
Spatiu Publicitar
Scris de Mr.Ben - Lun Aug 15, 2011 11:51 am
Tutorialele plagiate sunt ilegale.
=> In cos.

Regulament | Tutoriale Premium | Nu ofer suport prin M.P.

• Subiectele active ale zilei | Top 20 al postatorilor zilei | Top 20 al postatorilor din forum •
• Creeaza un forum gratuit | © phpBB | Forum de suport | Semnaleaza un abuz | Contact | Echipa de administrare a forumului | Parteneri | Regulament General •
Creeaza un forum | © phpBB | Forum gratuit de suport | Contact | Semnaleaza un abuz | Creeaza-ti blogul tau gratuit